Kıyma makinesi alırken nelere dikkat edilmeli

Kıyma makinesi alırken nelere dikkat edilmeli

Kurban Bayramı yaklaşıyor ve et üzerinde işlem yapmak isteyen vatadanaşlar kıyma makinesi almak için araştırmalar yapmaya başladı. Bizde bu araştırmaları dikkate alarak sizler için kıyma makinesi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatan bir yazı kaleme aldık. Umarız bu yazı işinize yarar ve kıyma makinesi alırken size rehberlik eder. Keyfili okumalar...

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan kıyma, birbirinden lezzetli yemekler hazırlamak isteyenlerin ziyadesiyle kullandığı çekilmiş et tipidir. Sofralarımızda etin her türlüsüne yer veriyoruz lakin kıyma ile hazırlanan yemekler damak tadımızda ve klâsik mutfak kültürümüzde epey geniş bir yer kaplıyor.

Kıyma makinesi hepimizin bildiği üzere süpermarket, şarküteri, kasaplar, restoranlar ve ticari cateringler için en temel et sürece araçlarıdır. Son vakitlerde sağlıklı beslenmek, ne yediğinin farkında olmak isteyenler ve kıyma konusunda damak zevki geliştirmek isteyenlerin de tercihi haline geldi.

Özellikle Kurban Bayramı’nda etlerinizi kıyma haline getirmek istiyorsanız konutunuzda kıyma makinesi kullanmak kasaplarda ya da marketlerde uzun kuyrukta saatlerce beklemenizin önüne geçecek. Kıyma makinesi almanın birçok avantajı var. Kıymanızı kendiniz yaparak kıvamını ve yağ oranını ayarlayabilecek ve en değerlisi ne yediğinizi bileceksiniz. Bununla birlikte sağlıklı ve hijyenik ortamda hazırlamanın inancını yaşayacaksınız.

Ayrıca kimi kıyma makinesi modelinde kıyma yapabilme özelliğinin yanında salça yapma aparatı da mevcuttur, bu aparat ile katkısız, doğal domateslerinizi hijyenik ve zahmetsizce hazırlayabilir, tüm yıl boyunca inançla tüketebilirsiniz.

Dışarıdan aldığımız sucuk ve sosislerin lezzeti damak tadımıza uygun olmayabiliyor, kıyma makinesinde bulunan sucuk-sosis yapma aparatı ile katkısız ve hazırlardan çok daha lezzetli sucuğunuzu, sosisinizi istediğiniz baharatları ekleyerek kendiniz yapabilirsiniz. Kurban Bayramı’nda bunlarla birlikte kıyma makinesinin içli köfte aparatını kullanarak sevdiklerinize hepsi birebir boyutta şahane içli köfteler hazırlayabilirsiniz.

Siz de kıyma makinesi almak istiyorsanız bir kıyma makinesinde olması gereken en kıymetli özellikleri aşağıda bulabilirsiniz.

Güç

Güç, kıyma makinelerinin en değerli özelliklerinden biridir. Çağdaş modellerin gücü büyük ölçüde değişiyor ve birçok insan soruyor: yanlışsız kıyma makinesini seçmek için kılavuz nedir? Yanıt kolay: işlemek istediğiniz et ölçüsü kılavuzunuzdur. Güç verimliliği, bu aygıtın dakikada ne kadar et işleyebileceğini belirler. 2000W gücündeki kıyma makinesi yapacağınız her süreç için uygun olan sonucu vermede aktif rol oynayacaktır.


Dişli kutusu – Malzemesi

Kıyma makineleri dişli kutuları 2 tip materyalden yapılabilir: Plastik ve çelik. Burada dikkat edilmesi gereken yer en yaygın kombinasyon olan dış kısmının plastikten, iç kısım dişlilerin çelikten yapılmış olmasıdır. Her ikisinin de çelikten yapıldığını gördüğünüz noktada profesyonel eserde olduğunu anlayabilirsiniz. Dişlilerin çelik olması, hudutlu etlerde dahi makinenizi bozulmadan kullanmanıza imkan verir.

Helezon konveyör malzemesi

Kıyma makinelerinde, helezon konveyörünün materyali epeyce değerlidir. Eserle direkt temas ettiği için aygıtın ana kesimidir. Burgu konveyörü eti kesme plakasına hakikat iter. Burgu konveyörünün metalden yapılması daha güzeldir. Bazen kıyma makineleri, plastikten yapılmış ek bir burgu konveyörü ile birlikte gelir. Meyve ve zerzevatları öğütmek için yeterli çalışır.

Burgu konveyörlerinden bahsederken kesme bıçağından da bahsetmek gerekir, zira direkt etle temas ederler. 304 kalite paslanmaz çelik kullanılan bıçaklar ile hem paslanma sorunu yaşanmaz hem de kıyma haline gelecek et için rahat kesme süreci gerçekleşir.

Kıyma makinelerinin verimliliği

Bu parametre, dakika başına işlenebilecek et ölçüsünü tanımlar. Temel olarak güce bağlıdır. Bununla birlikte, misal güç kapasitesine sahip farklı kıyma makinelerinin üretkenliği değişebilir – öğütücünün modeline bağlıdır. Benzeri üretkenlikle, düşük güçlü kıyma makineleri daha yüksek eser kalitesi gerektirir (örneğin, daha küçük et kesimleri, daha az tendon, kemik ve benzeri). Dakikada ne kadar kilogram çekeceğinize nazaran karar verip gerçek makineyi seçebilirsiniz. Örneğin dakikada 2.5 kg ve üzeri ağır çekimler için düşük modellerin gereksiniminizi görmeyeceğinizi bilmelisiniz.

“Ters” özelliği

“Ters” özelliği burgu konveyörünün geriye gerçek hareketi için tasarlanmıştır. Bilhassa öğütme sırasında sıkışmış bir tendon, hudut yahut kemik çıkarmanız gerektiğinde hayli faydalıdır. Bu türlü bir fırsat yoksa, aygıtı çalıştırmayı durdurmanız ve objeyi elle kaldırmanız gerekir. Ne yazık ki, tüm kıyma makinelerinin bu türlü bir özelliği yoktur.

Otomatik kapanma sistemi

Bu özellik ekstra güvenlik sağlar: Bir çok öğütme yahut çok yüklenme meydana gelirse, kıyma makinesinin motoru kapanır. Ağır kullanıma bağlı bir sıcaklık artışı olması durumunda motorun kendini kapayarak muhafazaya alması ile çalışır.

Ayrıca etin ilerlediği metal aksamların gövdeye kilitlendiği yerin sağlam olması gerekir. 2000W güç ile çekim yapıldığında bu kısmın ziyan görme ihtimaline karşı kilidin metal temaslarla sağlam olması değerlidir.

21 Ekim 2023 14:00:00 tarihinde Haber kategorisinde yayınlanmıştır.