Astarlı Sütlaç Tarifi, Nasıl Yapılır?

10 Kişi

15 dk

15 dk

312 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 2 oy) 5 1

Gaziantep yöresine özel Astarlı Sütlaç nasıl yapılır? Astarlı Sütlaç malzemeleri nelerdir?  Astarlı Sütlaç nasıl yapılır? işte bu soruların cevabı... Gaziantep'te bayramlarda ikram edilen tatlılardan biridir astarlı sütlaç diğer adıyla zerdeli sütlaçtır. Gaziantep'in geleneksel lezzetlerinden biri olan astarlı sütlaç bir kase içerisinde kat kat sunulur. Zerde ile sütlacın karışmaması için önce sütlaçları doldurup biraz soğuması beklemek lazım üzeri buruşuk olup sertleşmesi gerekir ki üzerine koyduğunuz zerde sütlaç ile karışmasın. Görünüm açısından elde ettiğiniz şıklığı lezzetini ile de tamamlamış olacaksınız. Yöresel bir lezzetimiz olan astarlı sütlacı denemek için Gaziantep'e gitmenize gerek kalmadı işte tarifi aşağıda mutlaka denemelisiniz.

Gerekli Malzemeler

Zerde için

 • 1 su bardağı pirinç
 • 4 su bardağı toz şeker
 • 14 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı haspir (safran veya zerdeçal da olabilir )
 • Itır yaprağı

Sütlaç için

 • 1 litre süt
 • 1 kahve fincanı pirinç
 • 1 su bardağı toz şeker

Nasıl Hazırlanır?

 1. Sütlaç için pirinçleri bol suyla yıkayıp suyunu süzün. Tencereye alıp üzerini geçecek kadar su ekleyip yuumuşayana kadar haşlayın. Sütü ekleyip pişirmeye devam edin.

 2. Karışım hafifçe koyulaşmaya başladığında şekeri ekleyip karıştırın. Sütlacı kaselerin yarısına gelecek şekilde paylaşatırın.
 3. Pirinçleri bol suyla yıkayıp suyunu süzün. Yarım su bardağı şeker ve 14 su bardağı su ilave edip tencereye alın.
 4. Orta ateşte pirinçler yumuşayana kadar pişirin. Haspiri tencereye alıp üzerini geçecek kadar su ekleyip kaynatın. Suyunu tülbetten süzün.
 5. 5-6 ıtır yaprağını bir parça tülbent içine sarıp pirincin bulunduğu tencereye ekleyin. 15 dakika pişirip ıtır yapraklarını tencere içinden alın. Kalan şekeri ekleyip karıştırın.
 6. Sütlaçların üzerine paylaştırın. Soğutup servis yapın.

21 Ekim 2023 14:00:00
acunn
Astarlı Sütlaç
Astarlı Sütlaç malzemeleri

Bunları Denediniz mi?