Okulda Beslenmeye Ne Konulur?

Okulda Beslenmeye Ne Konulur?

Okulların devam ettiği bu dönemde özellikle ilköğretim öğrencileri yiyeceklerini evden götürüyorlar. Ebeveynler çocuklarının beslenme çantalarına neler koyabilecekleri zaman zaman düşündürücü olabiliyor. Sağlıklı ve doyurucu malzemelerle çocukların fiziksel özelliklerine ve yemek tercihlerine göre çeşitli alternatif arayışlarına giriliyor. Bu arayışlarda çocuğun okulda ne kadar zaman harcadığı ne ve beslenme düzenini de göz önüne almanızda fayda var.

Meyve-Sebze Beslenme Çantalarından Hep Bulunmalı

Mevsimine göre ve çocuğun zevkine göre mutlaka bir vitamin kaynağı olan sebze ve meyveyi çocuğunuzun beslenme çantasına koyun. Düşebilecek olan bağışıklık sistemi ve toplu hastalıklara karşı çocuğunuzun bağışıklığı açısından son derece önemli vitamin kaynaklarıdır. 1 adet muz, birkaç mandalina veya 1 salatalık çantasında bulundurun.

Akışkan Olmayan ve Kokusuz Yiyecekler Tercih Edilmeli

Akan ve kokan yiyecekler çocuğunuzu zor durumda bırakabilir veya arkadaşlarının canının istemesine yol açabilir. Bu yüzden tercih edeceğiniz beslenme çantasının içeriğini hazırlarken mutlaka buna dikkat edin.

Enerji Verecek Besinler Koymalıyız

En güzel alternatif kuruyemişlerdir. Okulda geçirdiği zamanlarda yüksek enerji harcayan çocuk için tüketmesi son derece kolay ve pratik. Eş zamanlı olarak beyin gelişimini desteklemesi de önemli bir faktör. Besin değeri olarak son derece yüksek olmasından dolayı kuruyemişlerden olan; ceviz, fındık, badem vb. kuruyemişleri çocuğunuzun çantasından eksik etmeyin.

Su Koymayı Unutmayın

Suyun çocuğun beden sağlığı açısından kesinlikle unutmayın. Gün içinde tüketmesi gereken suyun belirli miktarını yanına koyarak su içme alışkanlığı kazanmasını destekleyin.

Kolay Tüketebileceği Besinler Koyun

Bu besinlere örnek vermemiz gerekirse evinizde yaptığınız sağlıklı atıştırmalıklar örnek olurlar. Sandviçler, tam buğday unuyla yapılmış poğaçalar, kurabiye ve kekler pratik alternatifler arasına girmektedir.

Omega 3-6 Oranı Yüksek Besinler Koyun

Çocukların zihinsel gelişimi açısından oldukça önemli olan bu besinler vücudumuza dışarıdan alındığı için mutlaka haftada 2 kez çocuklarınıza omega içeren besinler verin. Beslenme çantasına koyabileceğiniz alternatifler; ceviz, avokado, kokusunun önüne geçebildiğiniz taktirde somon veya tuna balıklı sandviçler, sandviçlerin içineyse kesinlikle semiz otu koyarak çocuğunuzun zihinsel gelişimini omega yağlarıyla destekleyin.

Tatlı Atıştırmalıklarla Şeker Oranını Dengeleyin

Çocuğunuzun yanına besin değeri yüksek enerji veren yiyecekler koyun. Bunlar paketli gıdalar olmasın. Kuru kayısı, kuru incir ve kuru üzüm çocuklar için faydalı atıştırmalıklardır. Eğer paketli atıştırmalıklar koymak istiyorsanız bunu sınırlı olarak koyun. Fazla karbonhidrat ve işlenmiş gıdalar çocuklar için sağlıklı değiller.

Kahvaltılık Besinler Koyun

Çocukların her sabah okula gitmeden önce sağlam bir kahvaltı yapmaları gerekmektedir. Günlük olarak protein vitamin ihtiyaçlarını alarak güne başlamalılar. Kahvaltı yapamadığı bir günse yanına yumurta, peynir veya sevdiği kahvaltı besinlerini koyun.

Sağlıklı İçecekler Koyun

Evlerinizde sıkabildiğiniz meyvelerin suları veya kaynattığınız hoşaflar çocuklar için sağlıklı birer alternatiftir. Bunun yanında günlük sütlerde vücut gelişimi için ideallerdir.

07 Ocak 2024 20:32:49 tarihinde Haber kategorisinde yayınlanmıştır.