Demirhindi Şerbeti Tarifi, Nasıl Yapılır?

6 Kişi

25 dk

40 dk

0 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Demirhindi Şerbeti. Demirhindi Şerbeti Tarifi. Demirhindi Şerbeti Nasıl Yapılır? Demirhindi Şerbeti Yapmak İçin Gereken Malzemeler Neler?

Osmanlı mutfağında adını en sık duyduğumuz şerbet olan demirhindi şerbetinin tarifini sizler için hazırladık Özellikle ramazan aylarında sık sık tükettiğimiz şerbeti artık evlerimizdede rahatlıkla yapabiliriz. Demirhindi şerbeti padişahların en çok sevdiği şerbetlerden bir tanesidir. Günümüzdede en çok satışı yapılan şerbet olarak bilinen demirhindi şerbetini neden evimizde kendimiz yapmıyoruz? Yapılışı oldukça basit ama bekleme sürelerinin fazla olduğu şerbetimizi malzeme kalabalığı olamadan rahatlıkla yapabilirsiniz. Demirhindi şerbeti ramazan ayında susuzluğumuzu giderecek ve susamamızı engelleyecek harika bir şerbet tarifi olmakla ön plana çıkmaktadır. Diğer bir adı hint hurması olan demirhindi Osmanlı mutfağında şerbeti yapılarak tüketilen bir meyve olmuş ve verdiği şifa ile sürekli tüketilir hale gelmiştir.

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz demirhindi meyvesinin serinletici şerbetini mutlaka denemelisiniz.

Afiyet olsun.

Gerekli Malzemeler

  • 200 gr demirhindi
  • 2 litre su
  • 2 adet kuru karanfil
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 1 su bardağı toz şeker

Nasıl Hazırlanır?

  1. Demirhindilerin kabuklarını ayıklayın. Ayıkladığınız demirhindileri tencereye alın. Üzerine 2 litre suyu koyarak kapağını kapatın ve 1 gece bekletin.

  2. Sabah yumuşayıp rengi değişen demirhindilerin üzerine 2 adet kuru karanfil, 1 adet çubuk tarçın ve 1 su bardağı toz şekeri ekleyerek kaynatın.
  3. Yaklaşık 1,5 saat önce orta sonra kısık ateşte kaynattığınız şerbeti ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
  4. Soğuyup posası çöken şerbeti süzün ve buzdolabında soğutarak servis yapın.

21 Ekim 2023 14:00:00
Demirhindi Şerbeti
Demirhindi Şerbeti Tarifi
Demirhindi Şerbeti Nasıl Yapılır?

Bunları Denediniz mi?