Höşmerim Tatlısı (Konya Usulü) Tarifi, Nasıl Yapılır?

6 Kişi

20 dk

30 dk

343 kalori

(Ortalama oy: 3.8 Toplam 5 oy) 5 1

Höşmerim tatlısı tarifi. Höşmerim tatlısı nasıl yapılır? Höşmerim tatlısı malzemeleri nelerdir? Höşmerim tatlısı püf noktası nedir? Höşmerim tatlısı deyince aklınıza hemen Balıkesir tarafında yapılan tatlı gelir ama bizim bu yapacağımız Konya usulü Konya'ya özgü vazgeçilmez bir lezzet. Görüntü itibariyle un helvasına benzese de un helvasına benzetmek haksızlık olur içerisindeki kaymak başlı başına bambaşka bir lezzet katıyor. Eğer yolunuz bir gün Konya'ya düşerse mutlaka yemenizi tavsiye ederim. Zaten Konya da iseniz akşam yemeğinden sonra canınızın tatlı isteği anda önünüze gelecek olan tatlıdır höşmerim tatlısı. Konya da ki restoranlarda da menünün vazgeçilmezidir. Eğer Konya da değilseniz ve ya gidemeyecek seniz  üzülmeyin şimdi sizler için paylaşacağım bu tarifte kendinizi Konya'nın en meşhur yerinde höşmerim tatlısı yiyecekmiş gibi hissedeceksiniz. Tavaya kaymağı ve tereyağını koyup iyice köpürene kadar karıştırıyoruz. Daha sonrasında unu ekleyip rengi dönene kadar kavuruyoruz rengi dönünce kaynamış olan sütü ekleyip sütünü çekmesini bekliyoruz sütünü çekince şekerini ekleyip bir iki kere daha karıştırıp altını kapatıyoruz.  Servis sırasında antep fıstığı veya cevizle süsleyebilir hatta dondurma ile servis edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 500 gr tuzsuz taze peynir (yağlı) veya lor peyniri
 • 2 yumurta sarısı
 • 1 su bardağı un
 • 15 gr tereyağı
 • 750 gr toz şeker

Nasıl Hazırlanır?

 1. Teflon tencere ye 200 gram kaymağımız ve bir kaşık tereyağımızı ekliyor ve köpürene kadar karıştırıyoruz.

 2. Daha sonra bir su bardağı unumuzu ekliyor, iyice kavuruyoruz.
 3. Rengi iyice dönene kadar karıştırın.
 4. Daha sonra bir su bardağı kaynamış olan sütümüzü ilave ediyoruz.
 5. Sütümüzü çektikten sonra yarım su bardağı şekerimizi de ilave edip biraz karıştırıp altını kapatın, karıştırmaya devam edin.
 6. Güzelce kıvamına gelince fazla beklemeden tabağımıza alıp istenilen şekil verilir üzerine antep fıstığı serpilir ve servis edilir.

   

21 Ekim 2023 14:00:00
danilo zanna
Höşmerim
Höşmerim tatlısı

Bunları Denediniz mi?