En İyi Karnıyarık Tarifi! Karnıyarıkta Sıvı Yağdan Tasarruf

En İyi Karnıyarık Tarifi! Karnıyarıkta Sıvı Yağdan Tasarruf

Patlıcan yemeklerinin en başında gelen karnıyarık Türk mutfağının vazgeçilmez yemekleri arasında yer alıyor. Patlıcan yemekleri arasında önemli bir yere sahip olan Karnıyarığı hiç böyle denemiş miydiniz. Patlıcanları kızartmadan karnıyarık yapabilmek de mümkündür.  Üstelik bu yöntem sayesinde daha hızlı bir şekilde ve daha uygun fiyatlar ile yemeğe hazırlamak mümkün oluyor. Taze patlıcanlar ile yapılan karnıyarık en lezzetli yiyecekler arasında yer alıyor. Türk milletinin vazgeçemeyeceği yiyecekleri arasında yer alan karnıyarık yaz aylarının vazgeçilmez yiyecekleri arasında da bulunuyor.

Patlıcanları kızartmadan karnıyarık hazırlayabilmek oldukça kolaydır. Bunun için gerekli olan malzemeler arasında; 5 tane ufak boy patlıcan, yağ, 250 gram dana kıyma, 2 tane soğan, 2 domates, 2 sivri biber, 2 sarımsak sıvı yağ, karabiber, pul biber, tuz, 1 çay bardağı olacak şekilde sıcak su, 1 tatlı kaşığı kadar salça gerekiyor.  Bunun yanı sıra sos içinde bir yemek kaşığı olacak şekilde salça 1 su bardağı dolusu sıcak su ve 2 biberle 3 domates gerekiyor.  Bu malzemeler ile kolaylıkla karnıyarık yapılabilmesi mümkün oluyor.

Karnıyarığın Yapılışı

Gerekli malzemeleri aldıktan sonra patlıcanın en leziz hallerinden olan karnıyarık yemeğini yapabilmek oldukça kolaydır. Bunun için öncelikle patlıcanların güzel bir şekilde yıkanması gerekiyor.  Patlıcanlar yıkandıktan sonra iyice kurulanmalıdır bundan sonra fırın tepsisinin içine patlıcanlar üzerine birkaç kere bıçak ile çizik atıldıktan sonra tepsiye dizilmelidir. Daha sonra patlıcanların dışına sıvı yağ sürmeniz gerekiyor.  Bu işlemi de yaptıktan sonra 200 derecelik fırın içerisine patlıcanlara koyup pişene kadar beklemeniz gerekiyor. Bu işlemi de yaptıktan sonra iç harcını hazırlayabilirsiniz. İç harcı için kıyma sıvı yağ ve soğanları eklemeniz gerekiyor. Sıvı yağı 1 yemek kaşığı olacak şekilde kullanmalısınız. Daha sonra biber ve sarımsağı da ekleyip hep birlikte kavurmalısınız.  Tüm bu işlemlerden sonra 2 adet domates, salça, pul biber, tuz, karabiber eklenmelidir. Bunun üzerine de bir çay bardağı su eklenmelidir. 5 dakika piştikten sonra ocaktan alabilirsiniz. Daha sonra fırından çıkardığınız patlıcanların içerisine iç harcı doldurarak son olarak sıcak salçalı suyu üzerine gezdirerek dökebilirsiniz. Bu işlemden sonra 180 derecelik fırında 25 dakika kadar pişirme işlemini tamamlayıp servise başlayabilirsiniz.

21 Ekim 2023 14:00:00 tarihinde Haber kategorisinde yayınlanmıştır.