Güllaç Tarifi, Nasıl Yapılır?

6 Kişi

30 dk

20 dk

250 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 3 oy) 5 1

Güllaç Tarifi. Güllaç Nasıl Yapılır? Güllaç Yapmanın Püf Noktaları Neler? Güllaç Tarifi İçin Gereken Malzemeler Neler?

Ramazan denilince akla gelen ilk tariflerden biri şüphesiz güllaçtır. Görüntüsüyle tadıyla aklımıza kazınan güllaç aslında oldukça eski bir tariftir. Osmanlıdan bugüne uzanan güllaç şekil değiştirerek yeni malzemeler kullanılarak bugüne kadar ulaştı. Biz Türklerin ramazan kültürünün en önemli tatlılarından olan güllaç görüntüsüyle ve nefis lezzetiyle sofralarımıza renk katıyor. Biliyorsunuz eski adetler bizim için oldukça önemlidir. Osmanlı bize miras olarak yemeklerini ve geleneklerini bırakmıştır bizde elimizden geldiğince ileriye taşımaktayız. Eskiden adı güllü aş olan güllaç adı gibi tarifleriyle de değişiklikler göstermiştir. Geçelim güllaç’ın en önemli püf noktalarına... Güllaç’ın olmazsa olmazı antep fıstığı ve fındığını unutmamak şart, ayrıca sütünüz ılıdıktan sonra mutlaka gül suyu eklemeyi unutmayın. Tatlınız hazır olduğunuz zaman nar ve toz fıstık gibi malzemelerle güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.
Afiyet Olsun.

Gerekli Malzemeler

 • 9 güllaç yaprağı
 • 1 litre süt
 • 750 gr toz şeker
 • 1 paket vanilya
 • İri dövülmüş ceviz içi
 • Frenk üzümü
 • Toz Antep fıstığı

Nasıl Hazırlanır?

 1. Süt ve toz şekeri bir tencerede kaynatın. Vanilyayı ekleyip ılınıncaya kadar bekletin. Bir güllaç yaprağını parlak kısmı yukarı gelecek şekilde tepsiye yayın.

 2. Üzerine ılık sütten gezdirin. Diğer yaprağı üzerine yerleştirip tekrar süt gezdirin. Bu işlemi bir yaprak daha ekleyerek tekrarlayın. Üst üste olan yaprakları ortadan ikiye kesin.
 3. İçlerine ceviz içi yerleştirip rulo şeklinde sarın. Diğer yapraklar bitene kadar işlemi tekrarlayın. Ruloları bir tepsiye dizin ve kalan sütü üstlerine dökün.
 4. Tepsiyi buzdolabında 1.5 saat bekletin. Servisten önce üzerlerine frenk üzümü ve Antep fıstığı ile süsleyip servis yapın.

21 Ekim 2023 14:00:00
Güllaç Tarifi.
Güllaç Nasıl Yapılır?
Güllaç Yapmanın Püf Noktaları Neler?

Bunları Denediniz mi?