İrmikli Fıstıklı Güllaç Tarifi, Nasıl Yapılır?

6 Kişi

20 dk

25 dk

402 kalori

(Ortalama oy: 4.3 Toplam 6 oy) 5 1

Hepimizin şüphesiz güllaç bayıldığı bir tatlıdır. Ramazan da iftar sofralarının da vazgeçilmezi olan bir tatlıdır güllaç... Ama bugün güllaç’ ı bambaşka bir tarifle deneyeceğiz. Bu mis gibi güllaç tarifimiz hem irmikli hem de fıstıklı güllaç... Oruç tutanlar için de oldukça hafif bir tarif olduğunu da söyleyelim. Güllaçta ki en önemli püf noktası güllaç yapraklarını sütle güzelce ıslatmanızdır. Ayrı bir tava da irmiğinizi fıstığınızın rengi dönene kadar kavurun. Helvanıza küçük kaselerle tatlı şekiller verebilirsiniz. Servis ederken tatlınız’ın üzerine fıstık nar vs. süsleyebilirsiniz. Tatlınız sofralarınıza renk katacak.. Tatlınız hazır olduktan sonra resmini çekip paylaşmayı unutmayın. Ve olabildiğince dikkatli yemek yemeye özen gösterelim.
Afiyet şeker olsun.

Gerekli Malzemeler

 • 1 su bardağı irmik
 • 4,5 su bardağı süt
 • yarım su bardağı toz şeker
 • 1 paket vanilya
 • toz antep fıstığı
 • 6 adet güllaç yaprağı

Nasıl Hazırlanır?

 1. 1 lt Ilık süt ve 1 su bardağı toz şeker karıştırılarak şekeri erit.

 2. Daha sonra tek tek tepsiye alınan güllaç yaprakları üzerine bu süt dökülüp kenara alın.
 3. Diğer tarafta 1 lt süt, toz şeker ve irmik devamlı karıştırarak pişir. Pişen muhallebi kenara al içine vanilya eklendikten sonra karıştır.
 4. Dikdörtgen bir kalıp içine streç film yay. İçine bir kat irmikli muhallebi, bir kat güllaç, bir kat fıstık koy, tekrar bir kat irmikli muhallebi, bir kat güllaç yaprakları, bir kat fıstık en son irmikli muhallebi ile bitirilir.
 5. Üzeri kenardan taşan streç film ile kapat sonra en az 3 saat buzdolabında bekletilir.

   

21 Ekim 2023 14:00:00

Bunları Denediniz mi?