Kaz Etli Tirit

6 Kişi

25 dk

30 dk

161 kalori

(Ortalama oy: 4.7 Toplam 3 oy) 5 1

Kaz etli tirit tarifi. Kaz etli tirit nasıl yapılır? Kaz etli tirit tarifinin püf noktaları neler? Kaz etli tirit için gereken malzemeler neler?

Samsuna özgü bir yemek çeşiti olan kaz etli tirit tarifini sizler için hazırladık.  Samsun bölgesinde bu yemek hazırlanmadan önce kazların 3 aylık bir besi süresi olmaktadır. Besi süresi boyunca kazlar besi,mısır ve buğday yarması ile beslenir. Hareketsiz brakılan kazlar bu besi süresince yağ oranlarını arttırırlar ve vücudlarındaki toksinlerden uzaklaştırılırlar. Güzel bir kaz etli tirit yemek için her ne kadar Samsun'a gitmek gereksede sizde evinizde bu yemeği rahatlıkla yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Gerekli Malzemeler

  • Kaz,
  • bulgur
  • yufka
  • un

 

Nasıl Hazırlanır?

  1. Kazın yağı bir bıçakla yüzülerek alınır.Yüzülen kazın eti yeterince su ve tuz konarak bir tencerede pişirilir. Pişen kaz eti kemiklerinden alınarak küçük parçalara bölünür ve bir tepsiye konur.

  2. Tencerede pişen kazın et suyu bulgura konularak bulgur pilavı hazırlanır. Kaz Tirit ekmeği, buğday ununun hamurundan açılır. Küçük lokmalar haline getirilen hamur, oklava veya merdane ile ince yufka haline getirilir.
  3. Sac üzerinde pişirilen yufkalar katlanarak, üçgen şekilde sekiz parçaya bölünür. Bu işler devam ederken kazın iç ve dış yağları küçük parçalar halinde kesilerek bir tencere veya tavada eritilir.
  4. Ve kıkırdak şeklini alana kadar yağlar pişirilir. Bu yağın içerisindeki kıkırdaklar alınarak daha önce pişirilen bulgur pilavına katılır ve pilava damak tadı vermesi sağlanır. Sekiz parçaya ayrılan yufkalar eritilen kaz yağı ile bir kaşık üzerine dizilerek yağlanır.
  5. Tirit yemeği hazır hale gelmiştir. Büyükçe tepsiye önce bulgur pilavı; sonra üzerine bolca küçük parçalara ayrılmış kaz etleri konur. Tepsinin kenarına tirit ekmekleri yerleştirilir. 

21 Ekim 2023 14:00:00

Bunları Denediniz mi?