Mayonez Tarifi, Nasıl Yapılır?

10 Kişi

15 dk

1 dk

200 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Ev yapımı Mayonez Tarifi Nasıl Yapılır? Evde mayonez yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Mayonez tarifinin püf noktaları nelerdir? mayonez nedir ve nasıl yapılır?

Püf Noktaları:

Yumurtanın oda sıcaklığında olması çok önemlidir. Bu, yağın daha iyi emilmesine yardımcı olur ve mayonezin ayrılmamasını sağlar.

Yağı eklerken sabırlı olmalısınız. Eğer yağı çok hızlı eklerseniz mayonez ayrılabilir. Yumurta, limon suyu ve hardalın oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Bu, mayonezin istikrarını korumaya yardımcı olur.

Ev yapımı mayonezde pastörize edilmemiş taze yumurta kullanıldığı için tüketim süresine dikkat etmelisiniz.
Afiyet olsun!

Gerekli Malzemeler

  • 1 büyük boy yumurta oda sıcaklığında
  • 1 yemek kaşığı limon suyu veya beyaz sirke
  • 1 yemek kaşığı hardal (isteğe bağlı, ama klasik bir mayonez için önerilir)
  • 1/4 çay kaşığı tuz
  • 1/4 çay kaşığı karabiber (isteğe bağlı)
  • 1 su bardağı (240 ml) bitkisel yağ veya ayçiçek yağı (zeytin yağı daha yoğun bir tat verebilir)

Nasıl Hazırlanır?

  1. Yumurtayı, limon suyu veya sirkeyi, hardalı, tuzu ve karabiberi bir blender veya mutfak robotuna ekleyin. Malzemeleri 20-30 saniye boyunca hızlıca karıştırın. Motoru çalışır durumda tutarken, yağı yavaş yavaş, ince bir akışla karışıma eklemeye başlayın. İlk başta gerçekten çok yavaş olmalısınız; damla damla ekleyin. Mayonez kalınlaştıkça, yağı daha hızlı bir şekilde ekleyebilirsiniz.

  2. Mayonez istediğiniz kıvama geldiğinde blender veya mutfak robotunu durdurun. Tadını kontrol edin ve gerekiyorsa daha fazla tuz veya limon suyu ekleyin.

  3. Hazırladığınız mayonezi hava almayacak şekilde bir kavanozda buzdolabında saklayın. Ev yapımı mayonez yaklaşık 1 hafta kadar taze kalacaktır.

21 Ekim 2023 14:00:00

Bunları Denediniz mi?