Aliş Kebabı Tarifi, Nasıl Yapılır

4 Kişi

40 dk

40 dk

300 kalori

(Ortalama oy: 4.0 Toplam 3 oy) 5 1

Masterchef Allstar yarışmasına yapılan Aliş Kebabı nedir sorusu sıklıkla sorulmaya başlandı. Aliş Kebabı nedir ve nasıl yapılır sorusunun cevabı burada.

Ozi Şef Kimdir? Tıklayın

Yarışmaya konuk şef olarak katılan Ozi Şefin kendi tarifi olan ve yemeğe babasının adını olan Ali'den esinlenerek koyduğu Aliş kebabı Kokoreç ve Uykuluktan yapılıyor.

Uykuluk Nedir?

Uykuluk hayvanlarda kısa bir süre bulunur ve sonra yok olur. Hayvan ne kadar küçükse uykuluk o kadar büyük olur. Hayvan ne kadar büyükse uykuluk o kadar küçük olur ve kaybolur. Büyüme organıdır ve kesinlikle yağ içermez. Bembeyaz olan uykuluk akciğerle mide arasından çıkar. En çok olduğu en ağır olduğu dönemde 25 gram çıkar. Özellikle Türk mutfağında kavurma veya ızgara şeklinde pişirilerek tüketilen uykuluk, yumuşak dokusu ve özgün lezzetiyle bilinir. Uykuluğun özel bir lezzeti vardır ve bazı kişiler için bu lezzet oldukça değerlidir. Ancak herkesin damak zevkine hitap etmez, bu nedenle bazı kişiler uykuluğu sevmez. Genellikle kasap ve benzeri yerlerde bulunabilir.

Gerekli Malzemeler

 • 1 kg temizlenmiş kokoreç
 • 300 gr uykuluk
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 3-4 diş sarımsak (isteğe bağlı, dövülmüş)

Nasıl Hazırlanır?

 1. Kokoreçi ve uykuluğu bol suyla yıkayıp temizleyin.Tuz, pul biber, karabiber ve dövülmüş sarımsakları bir kapta karıştırın.

 2. Kokoreçi ve uykuluğu baharat karışımıyla iyice ovun.Kokoreçi ve uykuluğu, mangalda ya da ızgarada pişirin. Uykuluk daha çabuk pişeceği için kokoreçten önce çıkarılmalıdır.

 3. Pişen kokoreçi ve uykuluğu ince ince doğrayın.Bir tavada sıvı yağı kızdırın ve doğranmış kokoreç ve uykuluk karışımını ekleyin.

 4. Hafifçe çevirerek kızartın.Sıcak servis yapın.

   

21 Ekim 2023 14:00:00

Bunları Denediniz mi?