Kabune Pilavı Tarifi, Nasıl Yapılır?

6 Kişi

15 dk

30 dk

309 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 2 oy) 5 1

Kabune pilavı tarifi. Kabune pilavı malzemeleri nelerdir? Kabune pilavı püf noktası nedir? Kabune pilavı nasıl yapılır? Kabune pilavı  güllerin şehri olan Isparta yöresine ait bir lezzettir. Hatta Isparta denilince akla gelen ilk yemeklerden biridir kabune pilavı. Etli bir pilav olan kabune içerisindeki soğanıyla nohutla adeta bir lezzet deposudur. İçerisinde protein ve karbonhidratı barındırdığı için tek başına bir öğün yerine geçebilir. Özel günlerde düğünlerde yapılan kabune pilavının bir hikayesi vardır. Şimdi sizlere ondan bahsedeceğim. Bir gün kayın valide gelininden yemek yapmasını istiyor ve kendisi çarşıya çıkmak için evden ayrılıyor. Evde de çok az bir malzeme bulunan gelin düşünür ne yapayım diye. Elinde bulunan haşlanmış et soğan ve nohutu birleştirerek bir pilav yapar. Eve gelen kayın valide yemeği görünce gıı-bu-nee diye söylemiş ve o günden bu güne gıbune gubune , kabune olarak ismi değişerek günümüze kadar gelmiştir.

Gerekli Malzemeler

 • 1 ½ kg dana gerdan eti
 • 2 adet kemik
 • 2 su bardağı pirinç
 • 2 su bardağı nohut
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Tereyağı

Nasıl Hazırlanır?

 1. 1 buçuk kilo gerdan eti kemiklerle birlikte haşlanır. Pirinç tuzlu suda ıslatılır. Lokum gibi haşlanan etler didiklenir.1 adet kuru soğan piyazlık doğranır ve 1 çay kaşığı karabiber ve tuzla birlikte ovulup pilavın pişeceği tencereye döşenir.

 2. Soğanların üzeri de didiklenen etlerle kaplanır. Pirinçler süzülür ve etin üzerine yerleştirilir. son olarak da 2 su bardağı haşlanmış nohutla pirinçlerin üzeri kaplanır.
 3. Et suyu süzülür. 1 bardak et suyu ve 2 bardak da normal sıcak su pilavın üzerine dökülür. 3-4 parça tereyağı eklendikten sonra pilav pişirilir.
 4. Pişen pilav ters çevrilerek servis tabağına alınır.

21 Ekim 2023 14:00:00
Kabune pilavı malzemeleri nelerdir?
Kabune pilavı nasıl yapılır?
Kabune pilavı püf noktası nedir?

Bunları Denediniz mi?