Leziz Helva Tarifi! Tadına Doyulmayan Efsane İrmik Helvası

Leziz Helva Tarifi! Tadına Doyulmayan Efsane İrmik Helvası

Tatlı sevmeyen insan yoktur.  Bu nedenle tatlı tarifleri en çok araştırılan konular arasında yer alır. Vazgeçilmez tatlı seçenekleri arasında da irmik helvası yer alıyor. İrmik helvasının tarifi ve püf noktalarını sizin için derledik.  Türk mutfağında yaygın bir yere sahip olan irmik helvası birçok damak tadına hitap ediyor. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez yemeği olan irmik yemeği tatlısı ile de vazgeçilmez bir yere sahiptir.  Ramazan ayının iftar sofralarında özel bir yere sahip olan irmik helvası geçmişten günümüze birçok kültürün tatlısı olarak biliniyor.

İrmik helvası hazırlarken farklı tarifler kullanabilmek mümkündür. Birçok farklı tarif ile bu helvanın hazırlanabilmesi de mümkündür. İrmik helvasının içerisine tarçın fındık ceviz vanilya gibi malzemeleri ekleyen kişilerde bulunuyor  Bilindik tarifte ise irmik helvası için tereyağı süt ve şeker kullanılıyor. İrmik helvası için gereken malzemeleri kullanarak en iyi tatlının yapılabilmesi mümkündür.

Gereken Malzemeler

İrmik helvasının yapılabilmesi için gereken malzemeler arasında; iki buçuk su bardağı su, 2,5 su bardağı süt, 350 gram olacak şekilde tereyağı ya da margarin, 2,5 su bardağı şeker ve 3,5 su bardağı ise irmik irmiğin ince olması tatlının daha iyi bir şekilde yapılabilmesi açısından önemlidir.

İrmik Helvasının Yapılışı

Leziz irmik helvasını yapabilmek için öncelikle küçük bir tencereye ihtiyacınız olacak. Bir tencerenin içerisinde şeker ve suyu kaynamaya bırakmanız gerekiyor.  Daha sonra farklı bir tencere içerisine sütü koyup ayrıca kaynatmanız lazım. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra bir tencerede de yağ eritebilirsiniz. Daha sonra yağ kızgınlaştıktan sonra fıstık kullanmak istiyorsanız fıstığı atarak kavurun. Daha sonra irmiği ekleyerek kavurmaya bırakın. Kavurduğunuz ek irmiğin üzerine şerbet ve hemen ardından da sıcak sütü yavaş bir şekilde ilave edin.

Leziz irmik helvası için gereken adımları tamamlamak gerekiyor. Şerbeti dökerken dikkatli olmak sıçramasını engellemek açısından önemlidir. Daha sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar iyice karıştırın. İstediğiniz kıvama geldiğinde ateşten alarak kapağını kapatabilirsiniz.  Böylelikle helvanın demlenmesini de bekleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra servisimizi yapabilirsiniz.

21 Ekim 2023 14:00:00 tarihinde Haber kategorisinde yayınlanmıştır.