Tokat Usulü Çiğli Katmer Tarifi, Nasıl Yapılır?

4 Kişi

30 dk

20 dk

200 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 3 oy) 5 1

Tokat Usulü Çiğli Katmer. Tokat Usulü Çiğli Katmer Nasıl Yapılır. Tokat Usulü Çiğli Katmer Malzemeleri Nelerdir? Yöresel bir tarifle tekrardan karşınızdayım. Tokat yöresine ait olan mis gibi bir lezzet tarifi hazırladım sizlere. İster kahvaltıya isterseniz çayın yanına yapabileceğiniz pratik bir o kadarda lezzetli tarifler olsun isteriz. Sabah biraz erken kalkıp evdekileri mis gibi katmer kokusuyla uyandırmak kadar güzeli var mıdır acaba? Kahvaltıda reçele banıp banıp yemenin verdiği mutluluk paha biçilemez. Ya da 5 çayının yanında gelen misafirlerinize hünerlerinizi sergilemek için yapmak istemez misiniz. İsterseniz sade, peynirli, patatesli, kıymalı bir sürü çeşitte yapabilirsiniz. Değişik değişik yapıp ikram edebileceğiniz her öğünde yenebilen bir şeydir katmer. Kahvaltıda , çayın yanında, akşam yemeklerinde ara sıcak olarak. Katmerin öğünü yoktur. Tokata gitmeden evde de tokat katmerinin lezzetini yakalayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Aldığı kadar un
  • 5,5 su bardağı su
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 1 bardak süt

Nasıl Hazırlanır?

  1. Bütün malzemeleri bir kapta yoğurun. Burada önemli olan suyun soğuk olması ve hamurun koyu bir hamur olması. Daha sonra minik minik bezeler yapın.

  2. Bezeleri açmaya başlayın. Bezeyi orta boyda açtıktan sonra sıvı yağ ile hamuru yağlayıp tekrar beze yapın. Diğer tüm bezeler için aynı işlem yapılır. Tüm bezeler yapıldıktan sonra tek tek yeniden açılır ve saca konur. (pişirdiğimiz sobaya saç, bilmeyenler için ).
  3. Hamurda hafif kabarcıklar olunca çevrilir ve çevrilen yüzüne tekrar yağ sürülür. Diğer yüzü de aynı şekilde yağlanır. Üzeri kızarınca sacdan alınır. Dilerseniz çökelekli ve patatesli de yapabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

21 Ekim 2023 14:00:00
çiğli katmer
katmer
tokat çiğli katmer

Bunları Denediniz mi?