Tulumba Tatlısı deyip geçmeyin! İyi Tulumba Tatlısı insanın aklını başından alır!

Tulumba Tatlısı deyip geçmeyin! İyi Tulumba Tatlısı insanın aklını başından alır!

Lezzetli ve çıtır çıtır Tulumba Tatlısı yapmak için neler gerekli? Türk milletinin vazgeçilmez tatlılarından bir tanesi olsan Tulumba Tatlısının tarifini ve püf noktalarını sizler için hazırladık.

 1. Hamurun Kıvamı: Hamurun kıvamı çok önemlidir. Çok yumuşak olursa şekil almayabilir, çok sert olursa ise içi pişmez. Yumurtaları teker teker eklerken bu dengeyi sağlamaya çalışmalısınız.

 2. Kızgın Yağ: Tulumbaların güzel şekil alabilmesi ve iyi kızarabilmesi için yağın iyi bir şekilde kızgın olması gerekmektedir.

 3. Soğuk Şerbet: Tulumba tatlısının en önemli püf noktası, kızgın tatlıyı soğuk şerbete atmak. Tatlılarınızın şerbeti iyi çekebilmesi için, tatlı sıcakken şerbetin soğuk olması gerekmektedir.

 4. Şerbetin Kıvamı: Şerbetin kıvamı da çok önemlidir. Şerbet çok sulu olursa tatlı yumuşar, çok yoğun olursa da tatlı şerbeti çekmez. Şerbeti, bir kaşık yardımıyla kontrol edebilirsiniz. Şerbet damlarken son damla uzuyorsa kıvamı iyidir.

 5. Pişirme Süresi: Tulumbaların içini iyi pişirebilmek için, orta ateşte ve yavaşça kızartmalısınız.

 6. Tatlıyı Bekletmek: Tulumba tatlısını, şerbetin içerisinde en az 1 saat bekletmeli ve şerbeti tamamen çekmesini sağlamalısınız.

 7. Sıkma Torbası: Hamuru sıkarken kullanacağınız torbanın ucu ne çok ince ne de çok kalın olmalıdır. Uygun kalınlıkta bir uç kullanırsanız, tulumbalarınızın şekli daha güzel olacaktır.

Bu püf noktalarına dikkat ederek, tulumba tatlısını daha lezzetli ve görünümü daha güzel hale getirebilirsiniz. Afiyet olsun!

 

Malzemeler:

Tulumba Hamuru için:

 • 1 su bardağı su
 • 1 su bardağı süt
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 125 gr tereyağı (yarım paket)
 • 2 su bardağı un
 • 4 adet yumurta

Şerbeti için:

 • 3 su bardağı su
 • 3 su bardağı toz şeker
 • Birkaç damla limon suyu

Kızartmak için:

 • Ayçiçek yağı

Yapılışı:

 1. Öncelikle şerbeti hazırlayın. Su ve şekeri karıştırıp kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra birkaç damla limon suyu ekleyin ve 10-15 dakika daha kaynatın. Şerbeti ocaktan alıp soğumaya bırakın.

 2. Hamur için; su, süt, tuz, şeker ve tereyağını bir tencereye koyun. Karışım kaynayınca unu ekleyin ve hızlıca karıştırın. Un, suyu çekip, hamur topaklanıncaya kadar karıştırmaya devam edin.

 3. Hamuru ocaktan alıp ılımaya bırakın. Hamur ılıyınca, yumurtaları teker teker ekleyin ve her yumurtadan sonra iyice karıştırın.

 4. Hamuru sıkma torbasına veya şantiye torbasına koyun. Torbanın ucunu tulumba şekli verecek şekilde kesin.

 5. Ayçiçek yağını derin bir tencerede kızdırın. Hamuru sıkarak yağın içine tulumba şeklinde bırakın ve altın rengini alana kadar kızartın.

 6. Kızaran tulumbaları kevgirle yağdan alın ve hemen soğuk şerbetin içine atın. Tulumbalar şerbeti çekene kadar bekletin.

 7. Şerbetini çeken tulumbaları servis tabağına alın. Tüm tulumbaları bu şekilde yapın.

Afiyet olsun!

21 Ekim 2023 14:00:00 tarihinde Haber kategorisinde yayınlanmıştır.