Zeytinyağlı Kabak Sepeti Tarifi, Nasıl Yapılır?

6 Kişi

25 dk

15 dk

95 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 2 oy) 5 1

Zeytinyağlı Kabak Sepeti, genellikle genç, taze kabakların içlerinin oyulup, zeytinyağlı iç harçla doldurularak hazırlanan bir Türk yemeğidir. "Sepet" şeklinde hazırlanan bu dolma türü, kabakların oyulduğu ve içlerinin pirinçli harçla doldurulduğu için bu ismi almıştır.

Zeytinyağlı Kabak Sepeti yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları:

 1. Kabak Seçimi: Orta boyutlu, taze ve sıkı kabakları seçin. Kabakların cinsi de dolmanın lezzetini ve görünümünü etkileyebilir.

 2. Kabak Hazırlığı: Kabakların üst kısmını kapak şeklinde kesin ve içini dikkatlice oyarak sepet şeklini oluşturun.

 3. İç Harcın Hazırlığı: Pirinçleri yıkayıp suda 20-30 dakika kadar ıslatarak şişmesini sağlayın. İç harca ekleyeceğiniz baharatlar, kuru üzüm ve çam fıstığı harcın lezzetini artırır.

 4. Pişirme Suyuna Limon: Kabak sepetlerinin formunu korumak ve dağılmamaları için pişirme suyuna bir miktar limon suyu eklemek faydalıdır.

 5. Zeytinyağı Kalitesi: Kullanılan zeytinyağının kalitesi, dolmanın son lezzetini büyük ölçüde etkiler.

 6. Baharat Seçimi: Kabakla uyumlu olan nane, pul biber, karabiber ve taze otlar, iç harca ekstra bir aroma katar.

 7. Pişirme: Dolmaları düşük ısıda ve yavaşça pişirmek, içlerinin daha iyi pişmesini sağlar.

 8. Servis Önerisi: Zeytinyağlı Kabak Sepetini, biraz zeytinyağı ve limon suyu ile servis edebilirsiniz.

Bu püf noktalarını dikkate alarak, hem göze hem de damağa hitap eden bir Zeytinyağlı Kabak Sepeti yemeği hazırlayabilirsiniz. Afiyet olsun!

Zeytinyağlı Kabak Sepeti nasıl yapılmalı? Zeytinyağlı Kabak Sepeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekilenler Nelerdir? Zeytinyağlı kabak için en önemli mazemelerimiz oln kabaklarımız çıkarıyoruz. Gerektiğinde kızartabildiğimiz yeri geldiğinde pişirebildiğimiz kabak birçok açıdan bize fayda sağlayabiliyor.

Sıcak yaz ayları dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk sebzelerden biri de kabak oluyor. Özellikle dolabımız da kabak olduğu zaman yapabileceğimiz yemek sayısı çok. Bugün bunlardan yapabileceğimiz en güzel yemeklerden biri olan zeytinyağlı kabak sepeti tarifi ile karşınızdayız. Kuş üzümünü tadı ile birleşen iç harcımız nane baharatı ile de yemeğimize ayrı bir tat katacak.

Kabağın yemekte verdiği o ufak tat sayesinde iç harcınız tadına daha çok varacağız. Bu tarifimizde bize yardımcı olacak başka bir baharat ise dolma baharı olacaktır. Etli yemeklerde ve köftelerde de kullanıla bilen dolma baharı iç harcımız için daha güzel bir zemin hazırlamamıza da yardımcı olacak.

Gerekli Malzemeler

 • 1 su bardağı zeytinyağı
 • 6 iri kabak
 • 2-3 soğan
 • 2 su bardağı pirinç
 • 2 çorba kaşığı dolmalık fıstık
 • 2 çorba kaşığı kuş üzümü
 • 1 çorba kaşığı nane
 • 1 çay kaşığı dolma baharı
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1.5 su bardağı su
 • Yarım limon suyu
 • Tuz
 • karabiber
 • 3-4 dal dereotu

Nasıl Hazırlanır?

 1. Kabakları temizleyip yıkayın. 5 kabağı ince şeritler halinde uzunlamasına dilimleyin. Tuzlu ılık suda yumuşayıncaya kadar bekletin.

 2. Kalan kabağı halkalar halinde dilimleyin. Pirinci yıkayıp süzün. Soğanları kıyıp zeytinyağında pembeleştirin. Pirinci ilave edip şeffaflaşıncaya kadar kavurun.
 3. Dolmalık fıstık ve kuş üzümünü ekleyip birkaç dakika karıştırın.
 4. Nane, dolma baharı, tuz, karabiber, toz şeker ve 1 bardak suyu ekleyip harmanlayın. Kısık ateşte 5-6 dakika pişirin. Ateşten alıp kapağı kapalı olarak ılıyıncaya kadar bekletin.
 5. Kabak şeritlerini kendi etrafında sararak rulo haline getirin. Halka şeklindeki kabak dilimlerini tencereye dizin.
 6. Her birinin üzerine birer kabak rulosunu dik olarak yerleştirin. İçlerini hazırladığınız pirinçli karışımla doldurun. Açılmaması için kürdanla sabitleyin.
 7. Kalan su ile limon suyunu karıştırıp kabak sepetlerinin üzerine gezdirin. Tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte 8-10 dakika pişirin.
 8. Ateşten alıp kapağı kapalı olarak soğumaya bırakın.
 9. Kabak sepetlerini servis tabağına dizin. Taze nane yapraklarıyla süsleyip servis yapın. 

21 Ekim 2023 14:00:00

Bunları Denediniz mi?