Edirne Kandilli Mantı Tarifi, Nasıl Yapılır?

4 Kişi

20 dk

35 dk

400 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Edirne'nin geleneksel lezzetlerinden olan Kandilli mantı tarifini sizler için hazırladık. Aynı zaman da bu nefis tarif Çanakkale ve Trakya gibi illerimizde de yapılıyor. Tekirdağ mutfağında kümes hayvancılığı yaygın olduğu için tavuk veya hindi etiyle hazırlanıyor. Edirne yöre mutfağında ise av hayvanları ile hazırlanması esastır. Bu sebeple kanatlı av hayvanları ile hazırlanışı bu sebeple öne çıkar. Ama siz tabiki bu özel tarifte sadece tavuk eti kullanabilirsiniz. Farklı tarif arayan hanımlar için oldukça güzel bir seçenek olacağına inanıyoruz. Mantılarınızı servis ederken üzerine bir miktar beyaz tavuk eti didikleyebilirsiniz. 

Afiyet Olsun.

Gerekli Malzemeler

 • 1 Yaban Ördeği/Kaz/Tavuk
 • 1 kg. Un
 • 2 Paket Tereyağ
 • 1 yumurta
 • ½ kg pirinç
 • tuz/karabiber
 • 2 kg. kuru soğan

Nasıl Hazırlanır?

 1. 1 yumurta ile az tuzlu yumuşak bir hamur yapılıp dinlenmeye bırakılır. 1 baş orta boy soğan ile bol karabiberli dolmalık iç hazırlanıp soğutulur.

 2. Kuru soğanlar ince ay gibi doğranıp bir paket tereyağda pembeleşinceye kadar kavrulur, Ördek veya Tavuk tuzu ilave edilerek bol suda haşlanıp, etleri kemiklerinden ayrılarak parçalar da bir kaşık tereyağda kavrulur.
 3.  Dinlendirilen hamur orta boy yufka ölçeğine göre bezeler haline getirilip, oklama veya merdane ile çok ince olmayan yufka haline getirilir.
 4. Yufkalar kenarları yaklaşık 5’er cm. ölçüsünde kesilip ortalarına tatlı kaşığı ile 1,5 ölçek dolmalık içten konularak dört ucu aralardan birleştirilip altı yağlanmış tepsiye dizilir.
 5. Hepsinin üzerine yeterince gelecek kadar eritilmiş tereyağ gezdirilerek daha önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 30 dakika altı ve üstü kızarıncaya kadar bırakılır.
 6. Fırında kızarma işlemi devam ederken, kavrulmuş soğanlar tavuk suyu içine bir çay kaşığı karabiber ilavesi ile karıştırılıp 5 dakika kaynatılır.

21 Ekim 2023 14:00:00
Edirne Kandilli Mantı

Bunları Denediniz mi?