Patlıcan Güveç Tarifi, Nasıl Yapılır?

6 Kişi

30 dk

35 dk

250 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Patlıcan Güveç, ana malzemesi patlıcan olan, fırında ya da özel güveç kaplarında pişirilen bir yemektir. Genellikle patlıcanın yanı sıra diğer sebzelerle (örneğin biber, domates, soğan) ve bazen et, tavuk veya kıyma ile birlikte hazırlanır. Sebzeler ve et, önceden kısa bir süre sotelenir veya kızartılır, ardından güveç kabına alınır ve fırında ya da ocak üstünde yavaşça pişirilir. Patlıcan güvecin lezzeti, sebzelerin ve etin kendi sularında yavaşça pişirilmesiyle ortaya çıkar. Bu yavaş pişirme yöntemi, malzemelerin tüm aromalarını korumasına ve birbirleriyle mükemmel bir şekilde bütünleşmesine olanak tanır. Yemek, genellikle sıcak bir şekilde servis edilir.

Gerekli Malzemeler

 • 750 gr kuzu gerdan eti
 • 4 patlıcan
 • 6-7 sivri biber
 • 1 baş sarımsak
 • 8-10 mantar
 • 4-5 domates
 • 1 tatlı kaşığı sirke
 • 3 yemek kaşığı tereyağı

Nasıl Hazırlanır?

 1. Güveci ocağa alın. İçine 1 yemek kaşığı tereyağı ekleyip eritin. Etleri güvece alıp pişirin. Kuzu eti kokusunun azalması için 1 tatlı kaşığı kadar sirkeyi etlerin üzerine gezdirin.

 2. Etleri suyunu salıp çekinceye kadar orta ateşte pişirin. Patlıcanları alacalı soyun. Uzunlamasına ikiye böldükten sonra patlıcanın büyüklüğüne göre üçe veya dörde bölün. Tuzlu suda 10-15 dakika kadar bekletin.
 3. Suyunu döküp yıkayın. Biberleri de aynı şekilde kesin. Mantarları dörde bölün. Domatesleri kabuğunu soyduktan sonra yemeklik doğrayın. Etlerin üzerine önce patlıcanları yerleştirin. Aralarına kabukları soyulmuş sarımsakları serpin. Biberleri ve mantarları ilave edin.
 4. Tekrar sarımsak serpin. Domatesleri ve kalan sarımsakları da ilave ettikten sonra 2 yemek kaşığı tereyağını güvecin üzerine aktarın.
 5. Güvecin üzerini varsa kapağı ile yoksa önce yağlı kağıt sonra alüminyum folyo ile kapatın.
 6. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında 1 saat kadar pişirin. Süre yeterli gelmez ise 10-15 dakika kadar daha pişirin. Servis yapın.

21 Ekim 2023 14:00:00

Bunları Denediniz mi?